Ukoliko ranije niste nikada razmišljali o planinarenju, sigurni smo da ste u proteklih godinu dana usljed novonastale situacije sa karantinom i izbegavanjem fizičkih kontakata počeli da razmišljate o istom. A naročito ukoliko imate djecu, a opcije za vikende i odmor su vam, takođe zbog novonastale situacije ograničene. 

Iako je planinarenje jedna od rijetkih zajedničkih aktivnosti koja nam je svima ovih dana dostupna za provođenje slobodnog vremena, to ne znači da nije u pitanju odlična aktivnost, a da ne govorimo koliko može prijati što vama, ali i vašoj djeci. 

U slučaju da ste se odvažili da se konačno upustite u planinarenje sa vašom djecom, pred vama su dvije mogućnosti: jedna je da se učlanite u jedno od društva planinara koje ima organizovane ture i dnevne izlete. Prilikom prijavljivanja obavezno naglasite da ste početnik ne bi li znali kakve ture da vam preporuče. Druga varijanta jeste da idete u sopstvenoj režiji, ali u tom slučaju je jako bitno da dobro razradite sve detalje kako ne bi došlo do neprijatnosti. 

U daljem tekstu ponudićemo vam par savjeta kako da vam prvo planinarenje sa djecom protekne što bolje. 


Ruksaci za planinarenje

Ukoliko ste od onih roditelja koji uvijek sve potrepštine za porodicu drže kod sebe, vole da pomažu djeci sa nošenjem ruksaka za školu i slično, kada se zaputite na planinarenje - to bi trebalo da ostavite za sobom. Zajedničko planinarenje sa djecom biće uspješno samo ukoliko podijelite teret i zato nek svako ponaosob ima svoj ruksak za planinarenje. A kada je u pitanju dizajn ruksaka, zbog posebne prirode planinarenja, najbolje je da ruksaci budu anatomski, jer poslednje što želite je da vam se naramenice usjecaju u leđa tokom dana. Ukoliko prvi put odlazite na planinarenje, vjerovatno ćete nositi malo opreme jer vam više neće ni biti neophodno, ali, važno je da znate da čak i najmanji mogući teret može da postane vrlo težak kada hodate dugo. 


Pakovanje 

Kada razmišljate o tome šta će vam sve biti neophodno za dan na planini, najvažnija stvar koju uvijek morate imati na umu jeste voda. Za svakog člana porodice ponesite makar jedan litar vode, a pored toga će vam trebati užina (sendviči ili nešto slično), a bilo bi dobro da imate i neku voćku ili čokoladicu koja za tili čas može da vas okrepi kada se umorite. Pored toga, možete u ruksak spakovati kapu za zaštitu od sunca, ali i kremu sa zaštitnim faktorom. Ako planirate da ostanete do kasnih sati napolju, onda će vam biti neophodna i odgovarajuća zaštita od uboda komaraca. 


Garderoba:

Kada je u pitanju garderoba, pravilo koju poštuju svi planinari jeste - slojevitost. Iako možda prognoza tvrdi drugačije, nikad se ne zna kada može početi kiša, a sigurno ćete biti zahvalni sebi ukoliko vam u tom slučaju kišna kabanica bude pri ruci. Rezervna garderoba je obavezna, naročito za djecu u slučaju da se pokvase ili preznoje od šetnje. 


Cipele: 

Nije neophodno da za prvi odlazak na planinu nabavljate specijalne cipele. Sigurno u svojoj obući imate nešto što će odgovarati svakom članu porodice za tu priliku. Obuća ne bi trebalo da sputava nogu, ne smije da bude klizava, a najvažnija stvar jeste da bude udobna onome ko je nosi. Djeci bi valjalo ponijeti i rezervni par obuće jer se nikada ne zna kada će pronaći zgodnu baricu za uskakanje. 


Kada djeca mogu na planinarenje?

Jedno od pitanja koje muči svakoga roditelja koji razmišlja da ode na planinarenje sa djecom jeste kada je dijete dovoljno veliko da bi moglo da se upusti u ovako nešto. Odgovor je vrlo jednostavan - ne postoji dijete koje nije dovoljno veliko da bi išlo na planinarenje. Na planinarenje možete povesti čak i svoju bebu. 


Kako izgleda planinarenje sa djecom do 2. godine? 

Za bebe i djecu do jedne godine, idealna pomoć za planinarenje mogu biti ergonomske nosiljke - sling marame, mei tai nosiljke, ergonomski kenguri za djecu - odnosno bilo koja nosiljka koja je ergonomska za dijete i za onoga ko će nositi to dijete. Mali hodači mogu vas odmoriti tako što će se malo nositi, a malo šetati, ali, ako to nije slučaj, možete praviti češće pauze i mama i tata mogu da se smjenjuju u nošenju. Takođe, preporuka je da, mijenjate položaje tokom nošenja kako vam opterećenje ne bi bilo stalno na istom mestu. 


Kako izgleda planinarenje sa djecom od 3 godine i više? 

Dobra strana planinarenja s djecom preko 3 godine sastoji se u tome što ona mogu da idu i sama. Ovde je jedino važno da pametno odaberete turu tako da dionice za pješačenje nisu preduge i da staza nije zahtjevna. Povremeno možete i nositi dijete, ali ne previše, jer djeca preko 3 godine već postaju teška, a naročito tokom duge šetnje. 


Predškolci na planini

Sa predškolcima se već mogu isplanirati i cjelodnevni izleti jer oni mogu da pješače duže. Jedino na šta je važno obratiti pažnju u ovom uzrastu prilikom planinarenja jeste - motivacija. Morate osmisliti načine kako da djetetu bude interesantno i da ne posustane ili pak krene prebrzo i umori se (što se pak znatno rjeđe dešava). 


Kako zabaviti djecu tokom planinarenja? 

Dakle, sada se sigurno pitate na koji način da sprovedete tu motivaciju o kojoj smo pisali. Evo par prijedloga za vas: možete djecu motivisati da završe dionicu tako što ćete im pričati o onome što slijedi - potok u kojem će moći da bacaju kamenje, igra sa frizbijem ili nešto osvježavajuće na pauzi. Organizujte takmičenje ko će prvi da stigne do određene tačke, pričajte interesantne priče o kraju u kojem se nalazite ili ih pak sami smislite. Dopustite djeci da vam pričaju svoje priče i pažljivo ih slušajte. 

Ipak, videćete i sami. Djeca su zapravo ljubitelji šume i prirode. Dopustite da ih vodi njihova radoznalost (sve dok je u granici bezbjednosti), pričajte sa njima, nastojte da se što više zabavite i kvalitetno vrijeme i divan dan za pamćenje biće zagarantovani. 














Podeli sa prijateljima: